📞 +372 5348 8836

Led pirnid

LED (light-emitting diode) ehk valgusdiood on üha enam kasutatav valgusallikas. Antud tehnoloogiat hakati valgustites kasutama sajandivahetusel. Üsna kalli hinna tõttu ei saavutanud nad esialgu suurt populaarsust. Tehnoloogia arenedes, tänu headele valgusomadustele ning sõbralikumale hinnale, said led valgusallikatest konkurendid hõõgpirnidele ja luminofoorlampidele.

Led pirni eelised:

  • suur energiasääst võrreldes hõõgniit lambiga ja säästupirniga
  • suurem valgusviljakus võrreldes eelnevalt toodetud valgusallikatega
  • ledil on pikk eluiga, mis enamike valgustite puhul ulatub kuni 50000 töötunnini
  • led valgusallikad süttivad hetkega ning saavutavad kohe maksimaalse ereduse
  • led ei kuumene nagu hõõgniitpirn, valgustite radiaator saavutab üldjuhul 40°C
  • led valgustid taluvad hästi voolu sisse-ja väljalülitamist
Led pirn E27 5w  4000K

Et led pirnide eluiga oleks võimalikult pikk, peaks tagama hea jahutuse. Üldiselt kasutatakse liigse soojuse väljajuhtimiseks metallkorpust. COB tüüpi teholoogia puhul on diood metallplaadil, mis võimaldub luua suurema võimsusega valgusallikaid. Samuti lühendab eluiga sage voolukõikumine.

Led pirnide areng on olnud suur ning võimalik on leida asendusi pea kõikidele soklitele. Olemas on ka led pirnid autole. Et pirn lambi ning toitevooluga ühendada on tarvis soklit. Enim müüdavad on led pirnid E27E14 sokliga. Keersokli tähis E on tuletatud sokli leiutaja perenimest Thomas Alva Edison.

Lisaks keersoklitele on palju kasutusel ka GU10G9 sokliga pirnid. Antud pirnid on 220V toitel ning võimalik süvistada, kuid kasutada ka erinevates valgustites. 12V toitel töötavad, nagu näiteks led pirnid G4MR16 vajavad ka alandit. Kui vahetada välja olemasolevad halogeen-hõõgniit lambid ledi vastu, peaks arvestama, et suure tõenäosusega vajab välja vahetamist ka toiteplokk.

Led pirnide valgus toonid.

Filament tüüpi pirnid on väga sarnased hõõlambiga. Kirka klaasiga pirnid valgustavad ümberringi ega jäta varje. Sellel tehnoloogial põhinevad led pirnid annavad rohkem luumeneid vati kohta. Eriti hinnatud on küünlakujulised filamendid lühtrites.

Led pirne on saada erineva kuju, mõõdu, võimsuse, valgustooniga. Kodustes tingimustes kasutatakse kõige enam sooja tooni 2700K – 3000K. See loob hubase ja silmale meeldiva valguse. Naturaalne toon 4000K – 4500K leiab enim kasutust vannitubades, koridorides, panipaikades, kontoriruumides. Külma toon on 5500K – 6500K ja kasutatakse sisetingimustes pigem vähem, samas, kui sinakas alatoon meeldib klientidele kasutamiseks välitingimustes.

Nii mõnedki valgustid, kui ka valguslahendused eeldavad led pirni dimmerdamist. Dimmer on seade, millega saab muuta pirni valgusintensiivsust. Dimmimisel lülitatakse valgusallikat sisse-välja 100 korda sekundis. Selline 50Hz sagedusel vilkumine paistab silmale ühtlase valgusvoona. Valguse dimmimisel langeb ka led pirni temperatuur. Seega tagab pirni dimmimine valgusallika pikema eluea.

LED valgustid LEDWILL
Scroll to Top